Sve informacije o upisima u srednje škole možete redovito pratiti na srednje.e-upisi.hr - Nacionalnom informacijskom sustavu prijava i upisa u srednje škole.

Profesionalno usmjeravanje učenika osmih razreda

Kao i svake godine, Hrvatski zavod za zapošljavanje nudi uslugu profesionalnog usmjeravanja učenicima završnih razreda osnovnih škola kao pomoć pri odabiru najprikladnijeg obrazovnog programa za nastavak školovanja.

Kako bi bili u mogućnosti profesionalno usmjeravanje pružiti svima  kojima je potrebno, usmjeravanje se obavlja tijekom čitave školske godine prema dogovorenom rasporedu.

Prioritet profesionalnog usmjeravanja, prema Pravilniku o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u prvi razred srednje škole imaju učenici s izmijenjenim oblikom školovanja i učenici kojima teže zdravstvene teškoće i/ili dugotrajno liječenje bitno sužavaju izbor budućeg zanimanja i/ili su utjecale na uspjeh u obrazovanju.

Svi ostali učenici osmih razreda kojima su potrebne informacije i/ili savjetovanje o izboru srednje škole mogu kontaktirati Centar za informiranje i savjetovanje o karijeri (CISOK) http://www.cisok.hr/, tel. 01/6115-439 ili 01/4622-253, koji djeluje u sklopu Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.

Molimo roditelje učenika kojima teže zdravstvene teškoće i/ili dugotrajno liječenje bitno sužavaju izbor budućeg zanimanja i/ili su utjecale na uspjeh u obrazovanju da se jave školskoj pedagoginji.

Anketa o upisu u srednju školu

Autor: ADELA DEKANIĆ, 20. 3. 2018.

Budući da nam se bliže upisi u srednju školi, pedagoginja je provela anketu u osmim razredima kako bi dobila uvid u stavove naših učenika o upisima te kako bi otkrila koje ih informacije najviše zanimaju.

U ispunjavanju ankete sudjelovalo je ukupno 40 ispitanika, od čega 24 dječaka i 16 djevojčica. Naši učenici navode niz zanimanja kojima bi se voljeli baviti, a neki od njih su: policajac, vojnik, medicinska sestra, vatrogasac, frizer, doktorica, nastavnik geografije, ortodontica, slastičar, bravar… Mali je postotak onih koji još nisu odlučili što žele raditi kada odrastu.

52% učenika smatra da ima dovoljno informacija o srednjim školama u Vinkovcima i okolici, dok 48% njih smatra da nema dovoljno informacija. Sukladno tome, učenici bi htjeli dobiti informacije poput toga koje im ocjene trebaju za tu školu, kako se računaju bodovi za upis u srednju školu, gdje se može na fakultet nakon što završe određenu srednju školu, koji nastavnici će im predavati i slično.

Ukupno je 55% učenika odlučilo koju školu žele upisati te su izbori škola vrlo raznoliki.

Imajući na umu vlastite ocjene, 62% ispitanika navodi kako smatra da će sa svojim ocjenama moći upisati željenu srednju školu. Vezano za ocjene, najveći broj učenika naše škole je završio 7. razred s vrlo dobrim uspjehom (57%). 20% je završilo s ocjenom odličan, 23% s ocjenom dobar, a niti jedan učenik nije završio razred s ocjenom dovoljan.

O temi upisa u srednju školu učenici najviše razgovaraju s roditeljima (57%) i prijateljima (27%). Kako vrlo mali broj učenika navodi da u vezi upisa u srednju školu razgovara s učiteljem ili pedagoginjom, posebno se korisnim pokazalo pitanje u kojemu se učenike tražilo da navedu načine na koji bi učitelji i pedagoginja mogli pomoći učenicima u vezi upisa u srednju školu. Neki od načina su: organiziranje predavanja u vezi upisa, organiziranje radionica, prezentacije i razgovori… Također, učenici smatraju da je dobro da stručni suradnik (pedagog) individualno razgovara s učenicima o izboru srednje škole.

Ono što najviše brine naše osmaše prilikom upisa u srednju školu je mogućnost da neće moći upisati željenu školu. Osim toga, brine ih i to hoće li imati dovoljno bodova za upis, hoće li škola biti zahtjevna, hoće li se privatne obaveze uspjeti uklopiti sa srednjom školom koju upišu, hoće li im se svidjeti društvo, hoće li naći posao kada završe tu školu…

Prilikom odabira srednje škole, naši učenici navode kako je najvažnije upisati željeni smjer (35%) te da se nakon završene srednje škole može pronaći posao (29%). Zanimljivo je da niti jedan učenik ne smatra da je pri odabiru srednje škole najvažnije upisati onu školu kojom će se udovoljiti mami i tati.