> O školi  > Knjižnica

Radionica o očuvanju okoliša

Autor: ADELA DEKANIĆ, 12. 11. 2021. 13:41

U petak, 12. 11. 2021. godine, u 2.b razredu održana je radionica za poticanje čitanja o očuvanju okoliša. Učenici su čuli priču Pismo iz Zelengrada, Nevenke Videk te dvije priče o ekologiji  iz knjige Marice Milčec, Svaka je mrvica važna. Pročitali smo priče Upozorilica i Ponovna upotreba.  Kroz razgovor su priče interpretirane nakon čega su učenici pristupili izradi stripa po želji na temu ekologije.

Godina čitanja i Mjesec hrvatske knjige

Autor: ADELA DEKANIĆ, 27. 10. 2021. 10:35

25.listopada 2021. godine, u školskoj knjižnici  održana je  radionica o basnama, kao motivacija za čitanje u sklopu projekta GODINA ČITANJA. Radionica je održana u trećem razredu u suradnji s učiteljicom Melitom Perić. Pročitana je  basna Cvrčak i mravi, a učenici su izrađivali strip na temelju basne.

Istog dana  održana je i radionica Šuma Striborova u četvrtom razredu u suradnji s učiteljicom Danicom Vujčić, a u sklopu programa MJESEC HRVATSKE KNJIGE. Nakon analize djela učenici su ilustrirali bajku. Radovi su postavljeni na pano u holu škole.

Priče za laku noć

Autor: ADELA DEKANIĆ, 21. 10. 2021. 15:39

Od veljače 2021. godine održavaju se radionice Priče za laku noć u drugim razredima povodom Godine čitanja. Nakon čitanja priče i interpretacije djela, učenici dobiju kreativni zadatak kako bi obradili i usvojili zadanu priču. Čitanje priča nastavlja se do prosinca 2021.g.

Autor: ADELA DEKANIĆ, 25. 3. 2019. 12:01

Prostor školske knjižnice proteže se na 84 kvadratna metra.

Knjižnica je opremljena opremom koja se sastoji od projektora s računalom, 3 računala za učenike te 22 mjesta za korisnike na pomičnim multifunkcionalnim stolovima. Knjižničarka ima računalo s programom za obradu knjižnične građe Metelwin.

Ukupan fond školske knjižnice iznosi 4046 svezaka od čega učenički fond sadrži 2740 svezaka knjižne građe. Samo lektirni fond iznosi 2225 svezaka knjižne građe. Značajna je  zbirka pedagoško-psihološke literature koja sadrži 389 svezaka najnovije  knjižne građe pedagoške i psihološke tematike. Knjižnica posjeduje i kvalitetnu referentnu zbirku koja je na raspolaganju korisnicima u prostoru čitaonice.

Školska knjižnica  redovito prima časopis Prvi izbor i Moj planet.

Učenici rado posjećuju prostor školske knjižnice kako bi posudili knjige i čitali časopise u prostoru čitaonice. Prostor čitaonice svakodnevno koriste posebno učenici nižih razreda. Prostor se koristi i za dodatnu nastavu.

Knjižnica sadrži  i zbirku audiovizualne građe koja se sastoji od 141 jedinice.

Značajan je i odgojno-obrazovni rad knjižnice koji se sastoji od pedagoških i kreativnih radionica za učenike. Kroz radionice  učenike se podučava informacijskoj pismenosti te ih se motivira na čitanje. Odgojno-obrazovni rad obuhvaća 60 % rada školske knjižnice.

Poslovi knjižničarskog poslovanja obavljaju se kontinuirano tijekom školske godine i obuhvaćaju oko 20% rada knjižnice, a to su tehnička obrada knjiga, inventarizacija knjižnog fonda, signiranje, nabava i zaštita knjižne građe te izrada statističkog izvješća za Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu te Matičnu službu.

Kulturna i javna djelatnost knjižnice obuhvaća oko 20%  rada knjižnice- tijekom šk.god. 2019./2020. obilježeni su sljedeći datumi:

Na panou knjižnice obilježeni su:

15.10.- 15.11. Mjesec hrvatske knjige

21.2. – Međunarodni dan materinskoga jezika

11. – 17. 3. – Dani hrvatskoga jezika

5.6. -  Svjetski dan zaštite okoliša i drugi značajni datumi.

20. travnja-  obilježen je na daljinu Dan knjige radionicom u 3. b razredu pod nazivom „Put informacije od autora do čitatelja“.

U 2.a razredu smo čitali Priče za laku noć, E. Peroci. Na daljinu je održana  i radionica u sklopu manifestacije Noć knjige, pod nazivom Priče za laku noć, u sklopu koje su roditelji trebali djeci čitati priču za laku noć, a djeca nacrtati knjigu ili knjiznicu.

Za ožujak je bio dogovoren književni susret s književnicom Ivanom Adlešić Pervan za učenike viših razreda. Susret nije održan zbog pandemije COVID-19, jer književnica nije pristala održati susret online.

Tijekom šk.god. 2019./2020. u knjižnici se provodila izvannastavna aktivnost Mladi knjižničari koju su pohađali učenici 6. b razreda.