> Nastava  > Projekti

Tree remember me (eTwinning projekt)

Autor: Ines Komljenović, 14. 6. 2023.

Učenici 8.b razreda sudjelovali su u međunarodnom eTwinning projektu „Tree remember me”, zajedno s učiteljicama Anicom Imrek, Tomislavom Albertović i Katarinom Tomašević, zajedno s partnerima iz Italije, Grčke, Njemačke, Portugala i Poljske.

Od 1940. do 1945. godine, tijekom Drugog svjetskog rata, cijela je Europa pretrpjela strašne događaje i mnogi su nevini izgubili živote. To se više ne smije dogoditi. Ako učenici budu proučavali prošlost, budućnost će biti bolja, a nepravde i diskriminacije više nikada neće biti. U svakoj zemlji Europe možemo pronaći strašne priče o ovom razdoblju.

Projekt je počeo povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta (27. siječnja 2023.) i traje do lipnja.

Kada smo došli u Zagrebu na Advent, na kolodvoru nas je dočekao spomenik žrtvama Holokausta. Nastavnica iz povijesti, Katarina Tomašević, rekla je učenicima nekoliko riječi o spomeniku, pa smo se ovdje i slikali.

U siječnju učenici su čitali za lektiru iz hrvatskog jezika Dnevnik Ane Frank. Pisali su pisma Ani, a nastavnica Tomislava Albertović je s tim pismima napravila e-knjigu:

Na satu razrednika učenici su, uz pomoć razrednice Anice Imrek, izrađivali svijeće u spomen žrtvama Holokausta. Svijeće smo izložili u holu škole, gorjele su cijeli taj dan.

Na satu povijesti naši su učenici istraživali biografije žrtava Holokausta i zločine počinjene u koncentracijskim logorima. Odlučili smo ih usmjeriti na stvarne žrtve kako bismo razvili empatiju i poštovanje prema žrtvama nacističkog terora. Glavna misao, koju smo im stalno ponavljali, a koju možete pročitati pri vrhu naše ploče, je: Oni su ljudi, a ne samo brojke! Vođeni ovom mišlju dodatno smo ih potaknuli na razmišljanje o razlozima nastanka Holokausta, o važnosti tolerancije, međusobnog poštovanja i, naravno, humanosti. Kako je već napisano, dio učenika istraživao je biografije žrtava te ukratko sažeo njihov život prije nacističkog terora i razloge stradanja u nacističkom logoru. Za svaku odabranu žrtvu napravili smo pribadaču i objavili je na Pinterestu. Potom je drugi dio učenika istraživao nacističke logore, pojavu antisemitizma i pojam Holokausta. Njihova zapažanja objavili smo i na pinterestu. Posljednja grupa učenika napravila je dva videa. U prvom videu definiraju Holokaust i genocid i objašnjavaju kako mogu doprinijeti miru. Za potrebe drugog videa učenici su istraživali pojavu nacističkih simbola u svojoj sredini. Slikali su simbole i ugradili ih u video. Osim navedenog, u drugom videu također su istaknuli važnost očuvanja mira, razvijanja empatije i poštovanja prema žrtvama. Radove možete pogledati na pinterest profilu:

E-knjiga o tragediji Holokausta u zemljama partnerima u projektu:

Predstavili smo partnerima svoj odlazak na terensku nastavu u Vukovar gdje smo naučili i ponovili puno toga o Domovinskom ratu. Tamo smo doživjeli rat i ratna stradanja s puno više empatije i suosjećanja s onima koji su bili pogođeni ovim ratom. Posjetili smo vojarnu, bolnicu, spomen dom na Trpinjskoj cesti, Ovčaru, memorijalno groblje, masovnu grobnicu, crkvu sv. Filipa i Jakova, gradski muzej i muzej vučedolske kulture.

Tijekom online sastanka učenici su napravili kolaž kamenja spoticanja u svojim zemljama:

i 3d izložbu:

Za završnu aktivnost posadili smo stablo u dvorištu škole koje će nas podsjećati na sve žrtve ratova i na njihove obitelji.

Kada smo završili sve projektne aktivnosti napravili smo evaluaciju projekta.

Projekt je osmišljen kako bi osvijestili mlade o tragediji koja se dogodila u logorima za istrebljenje i potaknuli ih na razmišljanje o stalnoj opasnosti od mogućeg povratka rata, užasa i nepravde u Europi.

Anica Imrek, prof. matematike i informatike