SVI LJUDI BI TREBALI IMATI SLOBODU IZBORA

Autor: Katarina Klasnić, 30. 1. 2014.

Svi  su ljudi  jednaki bez obzira na spol, dob i socijalno stanje. Zbog toga bismo sve ljude trebali poštivati i nikoga ne diskriminirati. Zbog toga bi svi trebali imati jednaka prava i slobodu izbor.

Trenutno su u našoj državi aktualna pitanja o ćirilici u Vukovaru te o referendumu o istospolnim brakovima. O tome imam svoje mišljenje, ali ne znam je li ispravno jer mediji govore jedno, a moja okolina drugo. Ipak, ja stojim uz svoje mišljenje. Ne podržavam prosvjede u Vukovaru zbog ćirilice jer dvojezični natpisi neće ništa promijeniti. Vukovar neće postati dio Srbije ako stavimo dvojezične natpise. Rat je završio, a Vukovar ćemo uvijek pamtiti. Ipak, prava manjina moramo poštivati. Vukovar nije jedini grad koji ima dvojezične natpise, ili dvopismene. Cijela Istra ima dvojezične natpise pa je i dalje dio Hrvatske, nije postala Italija zbog toga. Još aktualnije je pitanje istospolnih brakova. Homoseksualne zajednice su diskriminirana manjina u našoj zemlji. Mnogi ih osuđuju, govore ružno o njima, smatraju ih bolesnima, a zapravo ih uopće ne poznaju i imaju površno mišljenje o tome. Ja ne mislim kao većina jer smatram da bi i oni morali imati svoja prava. Oni nikome nisu naštetili. Ponašaju se kao i mi, izgledaju isto kao i mi, osjećaju isto kao i mi, samo vole isti spol. Zar je to razlog da ih isključimo iz društva?

Ipak, ovo pitanje nije najvažnije, puno je teže pitanje siromaštva u našoj zemlji. Siromašni su ugrožena zajednica i sve ih je više. Oni nemaju ista prava kao i ostali građani. Siromašni ne mogu školovati svoju djecu, a svi bismo trebali imati ista prava na školovanje pa čak i na visoko obrazovanje. Siromašni su diskriminirani u našoj zemlji. Tome problemu bismo se morali više posvetiti, o tome bismo trebali razgovarati. Jer znanje je najpotrebnije za svakog čovjeka kako bi mogao dobro živjeti u zajednici bez diskriminacije.

MARIJA SABLJAK, VIII.a