Terenska nastava Sopot

Autor: Katarina Klasnić, 18. 10. 2013.

Šuška se, šuška. Čim lišće zažuti u listopadu, po hodnicima škole se šuška o terenskoj nastavi; hoćemo li i ove godine ruksake na leđa, bicikl pod noge i u školu na Sopot, obližnje izletište izvan našeg mjesta. Terenska nastava je drugačija metoda rada, omogućuje učenicima iskustveno, doživljajno učenje i zato je mnogi obožavaju. Toga jesenskog jutra učenici su se okupili u naselju Blaca, odakle su se uputili na izletište Sopot.

Na izletištu šokačkog stana Sopot nastavnici su učenike podijelili u grupe. Učenici 6.a razreda krenuli su u park šumu Kanovci održati sat prirode. Nova nastavnica prirode i biologije hrabro se držala, iako je prvi puta bila u toj šumi pa su joj učenici mogli biti vodiči, ipak ih je nakon podužeg petljanja po vlažnim šumskim puteljcima izvela na čistinu. Upoznali su se sa stablima hrasta lužnjaka koji imaju i preko devedeset godina, raznolikim šumskim biljkama kojih su sakupili lijep broj. U šumi je staza s tablama na kojima su objašnjenja i slike biljaka, stabala i životinja koji žive u šumi. Učenici 6.b razreda su imali nastavu hrvatskog jezika pod starom sjenicom uz koju se ponosno uzdizao djed đeram. Pisali su putopis ,,Od Blaca do Sopota'' . Opisivali su lijepe krajolike kojima su došli do izletišta,šumu kojom su prošli, te samo izletište i kulturno-povijesne ostatke. 5.c i 6.c imao je sat tjelesne kulture. Dječaci su igrali nogomet, dok su se djevojčice zabavljale odbojkom. 5.a i 5.b su imali sat likovnog odgoja i povijesti. Uz novu nastavnicu likovnoga odgoja, Martinu, petaši su slikali bosutski pejzaž iz nove vizure. Na satu povijesti razgledali su arheološko nalazište Sopot, te naučili da je Sopotska kultura u literaturi poznata i kao slavonsko-srijemska kultura. Naziv sopotska dobila je prema lokalitetu Sopot koji se nalazi tri kilometra jugozapadno od Vinkovaca. Sopotska kultura se rasprostire u međurječju Drave, Dunava i Save, a njezini pripadnici obično su mjesto za gradnju kuća birali na prirodnim uzvišenjima uz obale rijeke. Sopotsko nalazište uz rijeku Bosut staro je 7000. godina, dakle, potječe iz 50.stoljeća prije nove ere, iz razdoblja koje se još naziva NEOLITIK. Na uzvišenju uz Bosut smještene su replike kućica koje su građene od blata i šiblja. Cilj terenske nastave je bilo učenje otkrivanjem u neposrednoj životnoj stvarnosti, upoznavanje učenika s prirodnom i kulturnom okolinom, ljudima koji žive u određenom prirodnom i kulturnom okruženju.

MATEA RUKAVINA, VI.c