> O školi  > Knjižnica

Književnik i glazbenik na satu hrvatskog jezika

Autor: Zdenka Pavlovic, 21. 10. 2011.

SNJEŽANA KLARIĆ

Šesti je sat u jutarnjoj smjeni. Učionica hrvatskog jezika. U učionici se natiskali učenici petog, šestog i sedmog razreda jer će danas, 20.10., sat  održati književnik Vladimir Bakarić i glazbenik Dalibor Bartulović Dado, poznatiji kao Shorty. Njih su dvojica u autorskoj koprodukciji objavili i na satu predstavili roman za mlade Iz blata. Učenici su saznali iz predstavljanja autora da je izdavač knjige Ogranak Matice hrvatske Vinkovci te da je objavljena u biblioteci Grafiti, koja je osmišljena za mladu čitalačku publiku. U toj je biblioteci Vladimir Bakarić dosad objavio pet romana, a među nagrađenima, veoma cijenjenom Lovrakovom nagradom, je knjiga Moji grafiti koju su autorski supotpisala dvojica zagrebačkih književnika Ratko Bjelčić i Robert Mlinarec. O glavnom liku romana,  Dinku, govorio je V. Bakarić, a na pitanje učenika pojasnio je naslov, rekavši da se tu radi o stvarnom blatu kojeg Dinko svaki dan prelazi kako bi iz vinkovačkog Novog Sela došao do grada, ali da ima i preneseno značenje teških životnih situacije u kojima se lik našao. Shorty je pojasnio da je njegov dio posla bio pisati dionice koje su govorile o glazbenom interesu lika jer se radi o obožavatelju hip-hopa i glazbeniku koji pokušava stvoriti glazbenu karijeru.

Nakon predstavljanja, učenici su autore propitivali o njihovom radu. Zanimalo ih je koliko stvarnih, a koliko  izmišljenih događaja ima u njihovim knjigama,  kako je književnik započeo književnu karijeru, a posebno su se interesirali  o knjizi Nešto poslije ponoći, koju je većina učenika pročitala.
             Učenici su pitanjima bili fokusirani uglavnom na književnika, mada su pri najavi dolaska bili više zainteresirani za glazbenika. Na pitanje  može li se dobro živjeti od književnosti, autor je rekao da je njemu pisanje knjiga još uvijek samo hobi i s obzirom na to da je zadovoljan honorarom. Književnik je na pitanje učenika najavio i izlazak nove knjige za djecu pod naslovom Zagrebački grafiti, s podnaslovom Ekskurzija. Razgovor je završen u prijateljskom i vedrom ozračju s nešto ležernijim temama o nogometu i omiljenom klubu autora, vinkovačkoj Cibaliji. Dvije su učenice, po izboru autora, bile nagrađene knjigom i glazbenim CD-om. Knjigu je dobila učenica osmog razreda, Josipa Vidačković, a sretna dobitnica CD-a je Antonela Rupčić.

Na izlasku iz škole, na satu zapostavljenog Shortija, dočekala je oduševljena gomila učenika, tražeći autogram i zajedničko fotografiranje.

Fotografije možete pogledati klikom ovdje.