.

Autor: Zdenka Pavlovic, 11. 11. 2014.

NAUČITE SVOJE DIJETE KAKO REĆI NE

Čovjek je, otkad postoji, nastojao svoj život učiniti ljepšim, ispunjenijim i ugodnijim. No, otkad čovjek postoji prati ga i vlastita neumjerenost u težnji za uživanjem. To je razlog zbog kojega se užitak vrlo brzo pretvara u patnju. Sva sredstva koja izazivaju “natprirodnu slast” stvaraju i ovisnost. Čine ga robom, nekad brže, nekad sporije.

Ovisnosti se nije moguće riješiti kada se jednom javi! Upravo zbog toga, otkad postoji pojava ili bolest ovisnosti, traju i razmišljanja o njezinu djelotvornom prevladavanju. Kako je na kraju uvijek svejedno o kojoj je vrsti ovisnosti i o kojem sredstvu riječ, jer je kraj uvijek jednako tragičan, čovjek upotrebljava sve svoje mogućnosti da se suprotstavi tom zlu.

Odgovornost roditelja je velika. O njima ovisi sreća i nesreća vlastite djece.  Roditelji, i ne znajući, često svojim ponašanjem i odnosom prema svojoj djeci, pripremaju buduće nezadovoljnike, nesamostalne i nesigurne ljude, osobe koje tek uz “podršku” nekog psihoaktivnog sredstva uspijevaju uspostaviti ravnotežu i naći, tek za kratko vrijeme djelovanja ovih tvari, mir i sigurnost u složenom i neprijateljskom svijetu (Janković, 1994: 5-7). Činjenica je da neželjeni postupci i odnošenja oca i majke prema djetetu ostavljaju sve manje prostora za socijalizaciju djece. U tome dodatnu opasnost stvaraju upravo suvremene ovisnosti.

Roditelj treba uočiti znakove upozorenja da se nešto događa s djetetom i odmah reagirati te istražiti što stoji iza promjena ponašanja. Znakovi koji ukazuju na problem mogu biti: iznenadno popuštanje u školi, markiranje i puno neopravdanih sati, promjena prijatelja i društva, često traži dodatan novac, ne govori s kim se druži i kamo ide, među stvarima ima tablete ili druge stvari zamotane u papirićima.

Roditelj ne smije nasjesti na neuvjerljiva objašnjenja, već treba istražiti što se događa. Ako sumnja da dijete nešto uzima, potrebno je potražiti profesionalnu pomoć kod liječnika obiteljske ili školske medicine, odvesti ga u centar za prevenciju ovisnosti, te se raspitati što dalje činiti.

Također, roditelji bi trebali od ranih nogu kod djece razvijati odbojnost prema cigaretama. Djeca počinju eksperimentirati s cigaretama u sve nižoj dobi, stoga i preventivni programi moraju početi što ranije. Djeca trebaju shvatiti da je pušenje štetno za zdravlje, za izgled, ali i košta. Važno je, međutim, je li roditelj pušač. Niz istraživanja pokazalo je da djeca pušača češće postaju pušači nego djeca nepušača. Roditelji su djeci uzor i ona imitiraju njihovo ponašanje.

Činjenica je da ovi problemi zahtijevaju brzu i učinkovitu akciju u smjeru njihova suzbijanja. Mnogo je tehnika i postupaka koji se mogu koristiti u radu, ali svima je zajedničko da se odnose na intervenciju unutar doživljavanja i ponašanja mladoga čovjeka. U školama (i ostalim odgojno-obrazovnim ustanovama) uglavnom su nositelji preventivnih aktivnosti stručni suradnici (psiholozi, pedagozi, rehabilitatori) i to u okviru provedbe propisanih preventivnih programa usmjerenih suzbijanju sredstava ovisnosti u širem smislu.

Formiranje identiteta, odvajanje od primarne obitelji, jačanje utjecaja vršnjačkih skupina i ostali poznati činitelji zasigurno utječu na odrastanje mladih ljudi. Unutarnja kontrola ponašanja (i doživljavanja) mladog čovjeka često je složena i izvan kontrole pojedinaca, pogotovo u situacijama koje nude puno toga za malo uloženog truda. Usmjerenost hedonističkom odnosu prema svijetu nažalost savršeno se uklapa u sredstva ovisnosti, jer kao dio negativnih utjecaja kojima su mladi izloženi pridonose njihovu burnom i negativno prožetom odrastanju u odrasle osobe.

Ovisnosti su tema koja u današnje vrijeme zaokuplja pažnju kako običnih ljudi tako i stručnjaka, te medija. Najčešće, kada se spomene ovisnost, pomislimo na alkohol, nikotin i opojne droge, no predmeta ovisnosti ima mnogo više. Ljudi su ovisni o onome što im pruža ugodu kad je prisutno, a nelagodu, bol i krizu kada je odsutno.

Adela Dekanić, magistra pedagogije

Literatura:

Janković, J. (1994). Obitelj i droga. Zagreb: Školske novine

Miliša, Z. (2006). Manipuliranje potrebama mladih. Zagreb: MarkoM usluge d.o.o.