> Nastava

Projekt J.Haydn/Bečka klasika

Autor: ADELA DEKANIĆ, 16. 2. 2017.

Dana 9.veljače u našoj školi smo održali malo drugačiji školski sat.

Cilj je bio učenicima na zanimljiv način predstaviti skladatelja Josepha Haydna i povijesno razdoblje u kojem je živio i djelovao.

U ovom projektu sudjelovali su učiteljica iz njemačkog jezika Olga Čičak, učitelj tjelesnog odgoja Antun Perak, učiteljica likovne kulture Martina Đerđ i učiteljica glazbene kulture Tihana Bučanac.

Zajedno smo osmislili školski sat koji bi sadržavao elemente svih ovih nastavnih predmeta.

Na početku sata smo počeli s malo glazbe, naravno Haydnove („Oj, Jelena,Jelena“), koju smo izveli na tamburi-braču (Marta Nikolić,8.c) uz moju pratnju na glasoviru. Nakon toga je uslijedio dio na njemačkom jeziku o pokrajini Burgendland i o samom skladatelju. O navedenom učenici su međusobno komunicirali kroz pripremljene zadatke. Drugi dio sata smo razgovarali o biografiji skladatelja na oba jezika i o bečkoj klasici kao povijesnom razdoblju.

U ovom dijelu sata su u učionicu ušli kostimirani učenici (perike je izradila učiteljica likovne kulture Martina Đerđ), koji su pročitali zanimljivosti o skladatelju i o samom 18. stoljeću.

Sat smo završili na školskom hodniku gdje su učenici otplesali bečki valcer, tipični ples za 18.stoljeće.

Mišljenje učitelja jest da su učenici ovakvim načinom rada interaktivno sudjelovali na satu i upamtili bitne činjenice o bečkoj klasici i samom skladatelju.

Tihana Bučanac, učitelj glazbene kulture

Neka od učeničkih mišljenja:

„Bilo je vrlo zabavno i poučno!“

„Na ovaj način je lakše učiti.“

Baš je bilo „cool“ :-)