> Nastava

Bake i djedovi u školskim klupama

Autor: ADELA DEKANIĆ, 10. 11. 2016.

Početkom listopada učenici i predmetna nastavnica hrvatskoga jezika, Snježana Klarić, dogovorili su u svoj razvoj jezičnih kompetencija uključiti bake i djedove. Do realizacije projekta krajem listopada valjalo je prijeći nekoliko etapa.
Prvi zadatak uključivao je intervju s bakom ili djedom. Na satu hrvatskog jezika učenicima je sugerirano u kojim bi se pravcima školskoga života ta pitanja mogla razvijati. Tako je zaključeno da će svi obraditi nekoliko područja: nastava i predmeti te način rada, učenje i učitelji, druženje i igre. Dogovoreno je da će se nastojati sakupiti stare fotografije, sačuvane predmete kao što su pločice, kute, ili možda bilježnice te napraviti izložbu prilikom predstavljanja projekta. Također smo odlučili pozvati bake i djedove u goste kako bi i oni sudjelovali u nastavnom procesu.

Nakon tjedan dana učenici su donijeli intervjue na pregled pa im je sugerirana dorada ukoliko je bilo premalo sadržaja. Oni koji su uspješno prošli prvu etapu dobili su zadatak da intervju oblikuju u tekst s jednostavnim podnaslovima.
U trećoj fazi, kad su tekstovi završeni, dobili su upute za izradu plakata i pripreme za usmeno izlaganje jer je sadržaj istraživanja valjalo usmeno predstaviti. Predstavljanje je trajalo četiri školska sata, učenici su se vrlo dobro pripremili, većina ih je pokazala da umiju lijepo, točno i logično izložiti sadržaje kojima su se bavili protekli mjesec.
Na kraju smo zaključili da se školovanje naših baka i djedova poprilično razlikovalo od našeg, prije svega zbog velikog siromaštva i neopremljenosti škola, a najviše smo se čudili stalnom fizičkom kažnjavanju za svaku nepodopštinu. Iako je pristup učenicima bio drugačiji i tada se moralo učiti, usvojiti pravila pristojnog i kulturnog ponašanja da bi učenik bio uspješan.
Ono sto nas povezuje jesu nestašluci, lijepo druženje te spoznaja da je škola korisno i ugodno mjesto koje nas priprema za život. Nemojmo to zaboraviti.

Snježana Klarić, nastavnica hrvatskog jezika