Terenska nastava

"Posjet učenika osmih razreda Vukovaru"

Autor: ADELA DEKANIĆ, 19. 9. 2017.

Naš dvodnevni izlet u Vukovar počeo je 7. rujna 2017.g. Prvo smo se vozili autobusom do našega hostela gdje smo čekali da nam dodjele vodiča koji će nas upoznati s gradom Vukovarom. Naš vodič bila je Ivana Lukačević. Zatim smo se uputili u muzej Vučedolske golubice. Vučedolska golubica, tj. jarebica pronađena je 1938. godine u Vučedolu i danas je simbol grada Vukovara. Sam Vučedol je smješten s desne strane Dunava. U Vučedolu je živjelo 2000-3000 stanovnika. Vučedolci su živjeli u kućama napravljenim od blata i šiba i imali su samo tri sobe u kući. Upravo oni su napravili kalendar, koji danas nazivamo Orionov kalendar (dobio je ime po zviježđu Orion). Vidjeli smo i lubanje i kojekakve kosti naših predaka.  Ljudima koji su se žrtvovali da budu prvi ubijeni i zapamćeni je bila velika čast jer se do dan danas njihove kosti čuvaju u muzeju.

Gradski muzej (dvorac Eltz)

Gradski muzej Vukovar osnovan je 1948. godine. Gradski muzej je smješten u dvorcu Eltz. Dvorac Eltz pripadao je grofovskoj obitelji Eltz. U tome muzeju smo vidjeli kako su se ljudi u to vrijeme oblačili, tj. kakvu su obuću i odjeću nosili, kakav su nakit imali, kakve su novčiće koristili, čime su se služili da bi nešto napravili i još mnogo toga. Zatim smo otišli do kuće….

Nakon toga smo išli do mosta i do ušća Vuke i tamo smo vidjeli veliki bijeli križ koji je napravljen u spomen svih žrtava domovinskoga rata. Na drugoj strani Dunava se nalazi Vukovarska plaža Ada.

Nakon obilaska  muzeja imali smo ručak, a poslije ručka na predavanje. Prvo predavanje je bilo općenito o ratu i zašto je uopće došlo do rata. Drugo predavanje nam je držao vojnik i on je govorio o bitci za Vukovar. U tome predavanju smo saznali sve o ratu, koji su bili ciljevi Srba (htjeli su napraviti svoju državu  „Veliku Srbiju“), kada je počela i završila opsada Vukovara (24.8.1991.-18.11.1991.), koliko je bilo poginulih (3600), da su pala dva zrakoplova 24.8., da je nastradalo oko  100 oklopnih vozila i još puno toga.

Poslije tih predavanja smo imali nešto malo slobodnog vremena da radimo što hoćemo. A nakon toga smo otišli nazad do hostela kako bi se spremili za disko. I tako je prošao naš prvi dan u Vukovaru…

Drugi dan terenske nastave išli smo na Ovčaru, masovnu grobnicu gdje je pokopano više od 260 ljudi. U noći s 20. na 21. studeni 1991. godine pripadnici JNA i srpskih paravojnih postrojbi iz Vukovarske bolnice deportirali su oko 260 pacijenata i tamo ih ubili. 1996. godine započela je ekshumacija žrtava iz masovne grobnice koja trajala 40 dana. Pronađeno je 200 žrtava dok se njih 60-ak smatra nestalima. Najmlađa žrtva imala je 16, a najstarija 77 godina.

Nakon Ovčare smo išli na Memorijalno groblje. To je masovna grobnica s 938 bijelih križeva i to je nakon Drugoga svjetskog rata najveća masovna grobnica na europskom području. Bijeli križevi postavljeni su u spomen života izgubljenih tijekom stravičnog terora i okupacije grada. Groblje je podijeljeno na tri dijela: Aleja umrlih hrvatskih vojnih invalida tijekom Domovinskoga rata, Aleja poginulih hrvatskih branitelja i Aleja civilnih žrtava iz Domovinskog rata. Između Aleje poginulih hrvatskih branitelja i civila i bijelih križeva, postavljen je spomenik s vječnim plamenom autorice Đurđice Ostoje.

Zatim smo išli u Vukovarsku bolnicu gdje smo gledali kratak film o tome kako je bilo u bolnici za vrijeme rata. U obilasku bolnice posjetili smo sobe u kojima su boravile žrtve Domovinskoga rata. U hodniku bolnice  na pločicama ispisan je kronološki redoslijed toga što se događalo za vrijeme okupacije. Također smo išli posjetiti  najveći  Vodotoranj u Vukovaru (ima ih 3) te smo bili u muzeju Trpinjske ceste gdje je nastradalo puno tenkova. Zatim smo se vratili natrag u vojarnu i tamo razgledavali tenkove i oružje kojima su se služili naši branitelji. Nakon toga  smo otišli na još jedno predavanje i nakon toga predavanja slijedio je kviz na kojem je naša škola osvojila prvo mjesto. I tako je završilo naše dvodnevno putovanje u Vukovar. Bilo nam je prekrasno i u ime svih nas bih se htjela zahvaliti našem vodiču i nastavnicima te svima koji su nas vodili kroz grad Vukovar i naučili štošta o Domovinskom ratu.

Leona Božić i Katja Dekanić, učenice 8. c razreda