Terenska nastava

UČENICI NA TERENSKOJ NASTAVI

Autor: Zdenka Pavlovic, 14. 10. 2011.

Učenici V. i VI. razreda naše škole i ove su godine posjetili arheološki park „Sopot“ i obližnju park šumu Kanovci te održali terensku nastavu iz povijesti, likovne kulture i hrvatskoga jezika (V. razred)  odnosno iz prirode i hrvatskoga jezika (VI. razred). S obzirom da je škola smještena blizu spomenutoga arheološkoga nalazišta i prekrasne listopadne šume, svake godine u listopadu planiramo tu aktivnost. Ove su godine  učenike vodili sljedeći nastavnici: Tomislava Albertović, Snježana Klarić, Denis Sablić,  Nevenka Vnuk,Vladimir Vočanec i Drago Zeljko.

Sat povijesti na lokalitetu na kojem je već u 5. tisućljeću prije Krista bilo naselje učenicima V. razreda bio je zanimljiv i izuzetno koristan. Vidjeli su kuće izrađene po uzoru na one nekadašnje, ulazili u njih kako bi vidjeli koliko su prostrane i promatrali građevinski materijal od kojeg su izgrađene (poluoblice, ilovača, šiblje, trska). Iz hrvatskoga su jezika , nakon šetnje šumom, učenici pisali sastave na teme: Pričao mi stari hrast i Šuma nas je zvala, pozive nam slala.

Učenici VI. razreda za to su vrijeme proučavali život u listopadnoj šumi i sakupljali biljke i plodove (gradivo prirode). Na satu hrvatskoga jezika uočavali su detalje zavičajnoga krajolika razvijajući time sposobnost zapažanja, a potom, nakon razgovora s učiteljicom, pisali sastav U zagrljaju slavonske šume.

Poslije svega ovoga učenici V. i VI. razreda nadmetali su se u nogometu. Po njihovim riječima, ovaj je dio mogao trajati i duže.

I još nešto jako važno – na ovu su se nastavu učenici i nastavnici uputili na biciklima. Vožnja do pet kilometara udaljenoga arheološkoga parka „Sopot“ nije ih umorila i zasigurno je, kao zdrava i svima preporučljiva tjelesna aktivnost, bila veoma korisna.

Fotografije možete pogledati ovdje.