MAJČIN DAN - 13. SVIBNJA

Autor: Katarina Klasnić, 9. 5. 2013.

Mame su sve u našim životima – prijateljice, mentorice, kritičarke, medicinske sestre, učiteljice... imaju bezbroj uloga kako bismo se mi osjećali sigurno, zaštićeno i voljeno.

Majčin dan je blagdan u čast majki i majčinstva koji se u većini zemalja obilježava svake godine druge nedjelje u svibnju.  Iako je u prošlosti ovaj blagdan imao velik značaj za emancipiranje i poboljšanje položaja žena u društvu,

Kao osnivač današnjeg Majčinog dana slovi Anna Marie Jarvis. Ona je u Graftonu 12. svibnja 1907. u nedjelju nakon druge godišnjice smrti njezine majke osnovala Memorial Mothers Day Meeting. S 500 bijelih karanfila izrazila je svoju ljubav prema preminuloj majci i u mjesnoj ih je crkvi dijelila drugim majkama. Posvetila se inicijativi za osnivanje službenog državnog praznika u čast majki.

Dan majki se u novije vrijeme svodi na darivanje i ugađanje majkama i bakama. Toga dana se majke i bake uglavnom darivaju cvijećem, te čestitkama i malim poklonima koje su izradila njihova djeca i unuci.

Bez obzira na to tko smo, kako smo odrasli i gdje živimo, taj dan bismo se trebali prisjećati doba u životu kad smo bili krhki, znatiželjni i naivni, a naša nas je majka sigurno vodila kroz život. Trebamo imati na umu da nije bitno to što kupujemo majkama, već što činimo kako bismo im pokazali koliko cijenimo njihovu ljubav i brigu za nas.

Često smo fizički zajedno, a da su nam misli negdje drugdje. Na Majčin dan probaj doista biti sa svojom majkom. Ako te stalno moli da nešto učiniš, probaj to barem danas učiniti. Ako voli šetnje i uvijek te traži da ideš s njom, ali ti stalno imaš pametnijeg posla, danas se žrtvuj.

MAMA,  VOLIM TE!