Obilježen Dan škole

Autor: Katarina Klasnić, 23. 6. 2014.

Obilježen Dan škole, ove godine u znaku 190. obljetnice postojanja škole u naša dva sela i 40. obljetnice preseljenja  u novu školsku zgradu.

Osnovna škola „Ivana Brlić-Mažuranić“ Rokovci-Andrijaševci proslavila je ove godine 190 godina postojanja i 40 godina rada u sadašnjoj zgradi. Škola u Andrijaševcima utemeljena je u doba carice Marije Terezije, 1824. godine, a nova školska zgrada otvorena je 23. veljače 1974. godine.

Proslava ovogodišnjega, jubilarnoga Dana škole, zamišljena je i izvedena u dva dijela: najprije je održana priredba za učenike i roditelje učenika I.-IV. razreda, a potom priredba za uzvanike, nastavnike, umirovljene nastavnike, učenike viših razreda i njihove roditelje.

Prva je priredba započela u 8.30 h. Učiteljice nižih razreda uvježbale su sa svojim učenicima recitacije, dramski  i plesni program, a sve je to uredila učiteljica Irena Babić.Voditelji, Domagoj Sabadoš i Antonia Božić, najavili su najprije dramsku igru prema priči Čudnovate zgode šegrta Hlapića spisateljice Ivane Brlić – Mažuranić, čiju 140. obljetnicu rođenja obilježavamo ove godine. Bila je to odlično uvježbana točka u kojoj je sudjelovao cijeli III.b razred. Potom su nam plesali učenici I.a razreda pa recitirali učenici II.a razreda Karlo Milobara, Lovro Sečenj i Lana Bićanić  te učenica Petra Vidaković. Učenici V.c razreda, koje je uvježbala učiteljica hrvatskoga jezika Slavenka Komljenović, izveli su Bajku o Regoču , a onda su recitirali Lovro Filipović i Lana Krznarić, učenici II.b razreda. Priredba je nastavljena plesom IV.c razreda pa  izvedbom bajke Lutonjica Toporko i devet župančića koju su nam prikazali učenici IV. razreda, a uvježbala ih je  knjižničarka Ivana Domaćinović.Još smo vidjeli recitaciju Tonija Bičanića, a onda su svi, i gledatelji i izvođači, veselo zaplesali uz omiljene plesne naslove.

Druga je priredba,ona na kojoj su bili i gosti, među kojima i pročelnica Upravnoga odjela za obrazovanje i sport Vukovarsko-srijemske županije Jadranka Mustapić Karlić i ravnatelji osnovnih škola u Županiji, započela u 11 sati. Ravnatelj škole podsjetio je na rad ustanove od samih početaka, a o važnosti andrijaševačke škole govorio je i njezin bivši učenik, načelnik Općine Damir Dekanić. Istaknuto je kako škola dugi niz godina bilježi uspjehe u mnogim aktivnostima, posebice u dramskim, recitatorskim i sportskim, a dala je i mnoge stručnjake na različitim područjima ljudskoga djelovanja.

U zabavnom je dijelu programa nastupio mjesni KUD „Slavko Janković“. Govorni  su dio programa osmislile i uvježbale dvije naše učiteljice hrvatskoga jezika: umirovljena, poznata po svojim nastupima i nagradama  na republičkim susretima LIDRANO, još uvijek aktivna i uspješna, gospođa Ana Cvenić i sadašnja djelatnica Tomislava Albertović.

Po završetku priredbe nastavljeno je druženje svih sudionika.