Projekt „Zdrav za 5“ i u našoj školi

Autor: Katarina Klasnić, 16. 1. 2014.

„Zdrav za 5“ naziv je projekta prevencije ovisnosti i zloporabe droga, alkohola i igara na sreću te očuvanje  i zaštite okoliša, kojemu je cilj educirati učenike osmih razreda osnovne te prvih i drugih razreda srednje škole o zdravom načinu života. Već se prošle školske godine počeo provoditi u nekoliko škola naše županije, a ove godine bit će njime obuhvaćene sve škole.

Najavljujući početak projekta ministar zdravlja Ranko Ostojić istaknuo je:

„Kad imaš 14 ili 15 godina si buntovan, sve te zanima, želiš sve probati, želiš biti drugačiji od roditelja, prijatelja, okoline i ne razmišljaš o posljedicama jer misliš da je pred tobom sve vrijeme ovoga svijeta. Zato postojimo mi, da vratimo sigurnost i povjerenje i da utječemo na zdravlje.“

Danas su u našoj školi povodom navedenoga projekta bile dvije inspektorice,djelatnice Policijske uprave Vinkovci, koje su učenicima na veoma zanimljiv način, uz PowerPoint prezentaciju, govorile o štetnosti pijenja alkoholnih pića, ukazujući na zakonske odredbe vezane uz alkohol i alkoholiziranost.

Učenici su čuli kako su oni sami odgovorni ako pijani učine neki prekršaj te da ulaze u evidenciju prekršitelja. Kazne za njih, mlađe maloljetnike, drugačije su od onih za starije maloljetnike i punoljetne osobe, ali postoje i zakonom su propisane.

Pića maloljetnici ne mogu kupiti u trgovini te ne smiju piti alkohol u ugostiteljskim objektima ni na javnim mjestima. Ako se posluže prijevarom i dođu do alkohola te se napiju, mogu naštetiti zdravlju  pa čak i umrijeti od trovanja. Upozoreni su da o trovanju alkoholom nekoga prijatelja ili prijateljice odmah obavijeste roditelje ili broj 112, ako se u panici ne sjete broja hitne pomoći ili policije.

Na zanimljiv je način inspektorica  ispričala što sve pijanoj osobi može pasti na pamet i do kakvih posljedica može dovesti. Navodila je slučajeve iz prakse: vožnja u  alkoholiziranom stanju, razbijanje tuđih automobila, trgovina i kioska, tučnjave i sl. Sve navedeno može imati kobne posljedice.

Dobro bi bilo ne popiti prvo piće. Kad se jednom proba, možda će se ponoviti, pa onda opet…., a to može voditi k ovisnosti koja će uništiti osobu, njezinu obitelj i prijatelje.

Zato znajte reći „NE!“

Pedagoginja