Drugačiji školski sat

Autor: ADELA DEKANIĆ, 8. 2. 2016.

U našoj školi se i ove godine održao zajednički školski sat koji su osmislile nastavnice njemačkog jezika, glazbene i likovne kulture.

U ovom projektu sudjelovali su učenici 8. a i dio 8. c razreda, zajedno sa svojim nastavnicima.

Tema ovog sata bila je Joseph Haydn, jedan od velikana „bečke klasike“.Sat je započeo glazbom, izvedbom Haydnove skladbe učenika Hrvoja Levakovića na bisernici uz pratnju nastavnice Tihane Bučanac na glasoviru.

U glavnom dijelu sata nastavnica njemačkog jezika Olga Čičak s učenicima je razgovarala o Austriji, njenim pokrajinama, te posebno o Gradišću, u kojem je živio i djelovao J.Haydn.Učenici su lijepo surađivali i usvojili nova znanja iz njemačkog jezika.

U završnom dijelu sata smjestili su skladatelja u njegovo povijesno okružje (18.st.), te razgovarali o njegovim glazbenim djelima i njegovoj ličnosti.Poseban dio sata pripremili su učenici obučeni u samog Josepha Haydna i plemkinju iz 18. Stoljeća.Za raskošne frizure tj. perike zaslužna je nastavnica likovne kulture Martina Đerđ.

Haydn je nešto rekao o svom životu, te bogatom i raznovrsnom opusu skladbi, a plemkinja nam je pokazala i ispričala o stilu odijevanja i običajima tog doba.

Ovakvim pristupom učenici su bolje usvojili zadani sadržaj, ovakav način rada im je odgovarao jer im je bilo zanimljivo i drugačije na školskom satu.

Skrenula bih i drugim učiteljima pozornost na drugačiji pristup rada s učenicima, te koliko vole nastavu koja je usmjerena na njih same.Nakon ovog sata dobili smo samo pozitivne komentare i to od samih učenika.

Tihana Bučanac,prof. glazbene kulture