Predavanje o Domovinskom ratu

Autor: Zdenka Pavlovic, 13. 4. 2015.

Dana 10. travnja 2015. godine našu školu  posjetili su predstavnici Udruge veterana vojne  policije Zadarske županije koji su učenicima  sedmih razreda održali zanimljivo i poučno  predavanje o Domovinskom ratu.

Predavač je bio Sergej Luković, nadnarednik i član upravnog odbora Udruge. Predavanju je također prisustvovao Josip Adžić koji se odmah na početku, kao predsjednik Udruge, zahvalio domaćinima na ljubaznom gostoprimstvu, ali i djeci jer su u velikom broju došla poslušati predavanje.

Uvodni dio izlaganja započeo je 15- minutnim animiranim filmom u kojemu je prikazana kronologija napada na Hrvatsku i tijek njezine obrane. Nakon toga uslijedila su dodatna objašnjenja i tumačenja ratnih događanja, naglašavajući i ulogu vojne policije kroz sami rat. Kao što je to naglasio i sam izlagač, primarni cilj je širiti istinu o Domovinskom ratu i govoriti mlađim naraštajima kako je sve to bilo i to iz prvih izvora, od samih sudionika.

Zahvaljujući Udruzi, ovo predavanje samo je jedno u nizu sličnih predavanja koja su do sada održana u školama diljem Hrvatske, ali i izvan nje. Poruka branitelja je da ne smijemo dopustiti da padne u zaborav način na koji je nastala naša Republika Hrvatska, trebamo se boriti za nju i ne dati je nikome jer su neki naši roditelji i drugi hrabri suborci za nju dali ono najvrednije, svoj život.

Na samome kraju učenici su se okupili ispred škole i napravili zajedničku fotografiju s našim gostima.

Adela Dekanić, magistra pedagogije