Dan sigurnijeg Interneta

Autor: Ines Komljenović, 8. 2. 2024.

Kao i svake godine prvi utorak u veljači (ove godine 6.2.2024.) sudjelujemo u projektu obilježavanja Dana sigurnijeg interneta kojim se učenici osvještavaju da usluge Interneta koriste na prihvatljiv i siguran način.

Dan obilježavanja sigurnijeg interneta je međunarodni događaj koji u Hrvatskoj organizira CSI (Centar za sigurniji Internet) još od davne 2004 godine, što bi značilo da se ove godine obilježava jubilarni 20. put pod geslom „Zajedno za bolji Internet!“ . Ove godine smo kroz cijeli tjedan za više i niže razrede održali radionice koje su preuzete sa službenih stranica CSI. Preuzete radionice upotpunili smo vlastitim aktivnostima i idejama. Ove godine naziv radionica je „Gejmaj pametno“ pri čemu su aktivnosti radionica bile usmjerene na ponašanje, komunikaciju i sigurnost prilikom igranja igrica u online okruženju. Uz Mariju Lozančić-Keser, koja je sudjelovala u ovom obilježavanju od samih početaka, ove godine su joj se pridružili i nastavnici informatike Tena Ištuk i Ivan Dejanović koji su održali radionice u nižim razredima, te pedagoginja Ines Komljenović i Anica Imrek nastavnica matematike u višim razredima. Bila je održana i videokonferencija “Za tipkovnicom i konzolom budi pod kontrolom” uživo u Osijeku.

Uz radioničke aktivnosti učenici su mogli sudjelovati u online kvizu na sljedećoj stranici i osvojiti vrijedne nagrade (Smartphone , bežićni miš, tiprkovnica, gameing slušalice) Poveznica na stranicu:  https://www.dansigurnijeginterneta.org

Učenici 5. razreda su dobili letke „Vodić za sigurni internet“ u kojima mogu naći korisne informacije koji mogu podijeliti s roditeljima i pronaći  poveznice na koristan i zabavan sadržaj.

Dio aktivnosti je preuzet iz međunarodnog e-Twinning projekta „Cyberbullying- crime or normalized online violence“ u kojem sudjeluju Marija Lozančić-Keser i Anica Imrek. U fotogaleriji su prikazani ishodi naših radionica. Po izlaznim anketama vidljivo je da su učenicima radionice bile korisne i da će od sada se na internetu ponašati sigurnije i odgovornije.

Marija Lozančić-Keser, učiteljica Informatike

Anica Imrek, učiteljica Matematike