Robodan 2023.

Autor: Ines Komljenović, 20. 10. 2023.

Dana 20.10.2023. u petak, kao i predhodne dvije godine učenici 8. razreda u pratnji razrednica i učiteljica informatike posjetili  su „Robodan“   koji se održao u Tehničkoj Školi „Ruđer Bošković“ u Vinkovcima.

„Robodan“  je aktivnost u sklopu kojeg se održava događanje: 4. Promocija strukovnih zanimanja i rada Centra, Referentni broj Poziva: UP.03.3.1.04. „Uspostava regionalnih centara kompetentnosti u strukovnom obrazovanju u (pod)sektorima: strojarstvo, elektrotehnika i računalstvo, poljoprivreda i zdravstvo“, u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020.

Cilj „Robodana“ jest promoviranje robotike,  upoznavanje sa prostorom , načinom rada te programima i inovacijama koje provodi tehnička škola, promoviranje rada tehničkih klubova na području naše županije, te druženje i razmjena ideja među ljubiteljima aktivnost STEM područja.

Predstavljanja su bila organizirana u nekoliko učionica gdje su posjetitelji mogli vidjeti radove iz područja elektronike i robotike (štoperice, informativni displeji, m-botove, robotske ruke), model solarne elektrane, model vjetroelektrane, CNC i tokarski stroj,  kao i nedavno postavljen mehanizam za zagrijavanje na principu dizalice topline.

Također su i dugogodišnji djelatnici i učenici škole predstavili svoje inovacije kojima se godinama bave (programibilni semafori, dronovi, autonomna vozila , ozonizator zraka, te razne ideje za unapređenje i primjenu već postojećih uređaja i slično).

Posjetili smo i školsku 3D printaonicu gdje učenici mogu isprintati modele svojih inovacija , te dijelove za razne uređaje koje osmišljavaju i izrađuju, te računalnu učionicu.

Gosti su bili učenici uglavnom osmih razreda škola naše županije i učenici srednjih škola  iz Osijeka.

Još jednom „Robodan“ se pokazao kao pravo mjesto na kojem  učenici mogu saznati o načinu rada i isprobati raditi na tehničkim i elektroničkim inovacijama, od kojih mnoge polako postaju uređaji koje u nekom obliku koristimo ili ćemo koristiti u skoroj budučnosti, te se odlučiti da je Tehnička škola prava škola za njih.

Fotografije s „Robodana“ možete pogledati na Instagram profilu naše škole.

Marija Lozančić- Keser, prof. informatike