> O školi  > Knjižnica

Autor: ADELA DEKANIĆ, 25. 3. 2019.

Prostor školske knjižnice proteže se na 84 kvadratna metra.

Knjižnica je opremljena opremom koja se sastoji od projektora s računalom, 3 računala za učenike te 22 mjesta za korisnike na pomičnim multifunkcionalnim stolovima. Knjižničarka ima računalo s programom za obradu knjižnične građe Metelwin.

Ukupan fond školske knjižnice iznosi 4046 svezaka od čega učenički fond sadrži 2740 svezaka knjižne građe. Samo lektirni fond iznosi 2225 svezaka knjižne građe. Značajna je  zbirka pedagoško-psihološke literature koja sadrži 389 svezaka najnovije  knjižne građe pedagoške i psihološke tematike. Knjižnica posjeduje i kvalitetnu referentnu zbirku koja je na raspolaganju korisnicima u prostoru čitaonice.

Školska knjižnica  redovito prima časopis Prvi izbor i Moj planet.

Učenici rado posjećuju prostor školske knjižnice kako bi posudili knjige i čitali časopise u prostoru čitaonice. Prostor čitaonice svakodnevno koriste posebno učenici nižih razreda. Prostor se koristi i za dodatnu nastavu.

Knjižnica sadrži  i zbirku audiovizualne građe koja se sastoji od 141 jedinice.

Značajan je i odgojno-obrazovni rad knjižnice koji se sastoji od pedagoških i kreativnih radionica za učenike. Kroz radionice  učenike se podučava informacijskoj pismenosti te ih se motivira na čitanje. Odgojno-obrazovni rad obuhvaća 60 % rada školske knjižnice.

Poslovi knjižničarskog poslovanja obavljaju se kontinuirano tijekom školske godine i obuhvaćaju oko 20% rada knjižnice, a to su tehnička obrada knjiga, inventarizacija knjižnog fonda, signiranje, nabava i zaštita knjižne građe te izrada statističkog izvješća za Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu te Matičnu službu.

Kulturna i javna djelatnost knjižnice obuhvaća oko 20%  rada knjižnice- tijekom šk.god. 2019./2020. obilježeni su sljedeći datumi:

Na panou knjižnice obilježeni su:

15.10.- 15.11. Mjesec hrvatske knjige

21.2. – Međunarodni dan materinskoga jezika

11. – 17. 3. – Dani hrvatskoga jezika

5.6. -  Svjetski dan zaštite okoliša i drugi značajni datumi.

20. travnja-  obilježen je na daljinu Dan knjige radionicom u 3. b razredu pod nazivom „Put informacije od autora do čitatelja“.

U 2.a razredu smo čitali Priče za laku noć, E. Peroci. Na daljinu je održana  i radionica u sklopu manifestacije Noć knjige, pod nazivom Priče za laku noć, u sklopu koje su roditelji trebali djeci čitati priču za laku noć, a djeca nacrtati knjigu ili knjiznicu.

Za ožujak je bio dogovoren književni susret s književnicom Ivanom Adlešić Pervan za učenike viših razreda. Susret nije održan zbog pandemije COVID-19, jer književnica nije pristala održati susret online.

Tijekom šk.god. 2019./2020. u knjižnici se provodila izvannastavna aktivnost Mladi knjižničari koju su pohađali učenici 6. b razreda.

« Ožujak 2024 »