Terenska nastava

Snalaženje i preživljavanje u prirodi- Izvanučionička nastava

Autor: ADELA DEKANIĆ, 29. 10. 2020.

Cilj ove aktivnosti je promicanje, populariziranje i poučavanje vještina snalaženja i preživljavanja u prirodi, te širenje ekološke svijesti i znanja o načinima korištenja prirodnih resursa na održiv i racionalan način. Također, cilj je i osigurati polaznicima dovoljnu razinu kompetentnosti za samostalno planiranje i organiziranje boravka u prirodi u vidu jednodnevnih ili višednevnih izleta, kao i samostalno osiguravanje uvjeta za sigurno, ugodno i edukativno provođenje vremena u prirodi.

Zadaće:

• Upoznavanjem i zbližavanjem sa prirodnim okruženjem, sniziti razinu iracionalnih strahova od prirode, koji su često razlog izbjegavanja boravka u prirodi.
  • Učenicima pružiti dovoljnu količinu znanja i vještina koja će im osigurati samostalnu sposobnost samoodrživog funkcioniranja u prirodi.
  • Tijekom provedbe programa stvarati ugodnu i pozitivnu radnu atmosferu, naročito putem uspješno izvršenih zadataka, kreativnih, suradničkih i kompetitivnih aktivnosti, čime će se kod učenika razvijati pozitivni stavovi prema boravku i aktivnostima u prirodi.
  • Djelovati stimulativno na intelektualne kapacitete učenika, naročito kroz samostalni rad i izvršavanje zadataka, prepoznavanje i povezivanje usvojenih teoretskih znanja iz škole sa provođenim programskim sadržajima.
  • Razvoj ekološke svijesti kod učenika, pružajući im informacije o mogućim negativnim i pozitivnim djelovanjem na prirodu, te njihovim kratkoročnim i dugoročnim posljedicama.
  • Obučiti učenike potrebnim znanjima i vještinama za odlazak na jednodnevne ili višednevne izlete u prirodu, te korištenje suvremene opreme i pomagala, kao i dostupnih materijala iz okoliša za udoban boravak u prirodi.

Voditelj izvanučioničke nastave: Mladen Puljić, učitelj Tjelesne i zdravstvene kulture.

Snalaženje i preživaljavanje u prirodi- šuma Grabarje

Snalaženje i preživljavanje u prirodi- Lovačko društvo "Jelen" Rokovci- Andrijaševci