Završeno ličenje i oslikavanje vjeronaučne učionice

Autor: ADELA DEKANIĆ, 24. 11. 2018.

Stvaranje svijeta i čovjeka

1 U početku bijaše Riječ i Riječ bijaše u Boga
i Riječ bijaše Bog.
2 Ona bijaše u početku u Boga.
3 Sve postade po njoj
i bez nje ne postade ništa.
Svemu što postade
4 u njoj bijaše život
i život bijaše ljudima svjetlo;
5 i svjetlo u tami svijetli
i tama ga ne obuze.

Nadahnuti Proslovom Ivanova evanđelja i izvještajem o stvaranju svijeta, a u sklopu Biblijske vjeronaučne skupine, učenice i učenici šestih i osmih razreda sudjelovali su u ličenju i oslikavanju vjeronaučne učionice. Vođeni mišlju da Bog stvara svijet svojom Riječju i po svojoj mudrosti, učenice i učenici su kroz rad u skupinama osmislili ilustracije po kojima su kasnije oslikavali učionicu. Stvaranje je osmišljeno u sedam dana po uzoru na biblijski izvještaj o stvaranju svijeta. Budući da je  kruna stvaranja čovjek koji ima razum da može misliti, slobodu da može odlučivati i srce da može voljeti, učenici su izradili ilustraciju Božanskog dodira (stvaranje Adama) po uzoru na Michelangelovu fresku koja se nalazi na svodu Sikstinske kapele. Ova ilustracija posebna je po tome jer se tu Božanski životni dah prenosi u fizički dodir. Između ta dva prsta leži Očeva ogromna ljubav prema čovjeku i svemu što je stvorio. Ali isto tako, između ta dva prsta nalazi se i nepremostiva razlika između božanskog i ljudskog.

Bilo je lijepo i nezaboravno iskustvo raditi s učenicima na ovakvom projektu. Učenici su iznenadili svojom kreativnošću i neumornim radom. Veliko je zadovoljstvo vidjeti njihove osmjehe na licima- tada, dok su oslikavali i sada, kada uđu u učionicu i zadovoljno i ponosno gledaju konačan rezultat. Sve je to zbog njih, za njih i od njih.

Velika im hvala svima od srca.

Nikolina Nedeljković, vjeroučiteljica