Radionica grupe robotičara

Autor: ADELA DEKANIĆ, 5. 10. 2017.

Dana 30. rujna 2017.g. posjetio nas je Informatički klub #labOS čije je područje rada edukacija mladih u obliku interaktivnih predavanja i radionica. Cilj je pružiti nova znanja i vještine te usavršiti postojeće kod mlađih generacija u području robotike.

Radionica je bila podijeljena na nekoliko dijelova:

Prvi dio se sastojao u prikazu rada 3D printer-a koji ima mnoga područja primjene (arhitektura, dizajn, informatika,..) na način da omogućava izradu predmeta (modela) u trodimenzionalnom prostoru. Model se najprije izrađuje u nekom od računalnih programa pa se putem računala prebacuje u 3D pisač. Na osnovu dobivenog modela 3D pisač po zadanim parametrima izrađuje predmet korištenjem posebne vrste plastike. Učenici su imali priliku vidjeti način rada 3D printera, koje programe koristiti za izradu modela te su na dar dobili izrađeni privjesak.

Drugi dio se sastojao od prezentacije korištenja lasera u izradi crteža na kartonu i drvetu. Crno-bijeli crtež napravljen na računalu se putem programa prebacuje u stroj koji po zadanim koordinatama spaljuje površinu materijala te izrađuje crtež na kartonu ili drvetu. Sam postupak izrade je štetan za oči pa je bilo potrebno koristiti posebne zaštitne naočale.

Treći dio radionice je izrada jednostavnih elektroničkih sklopova u obliku bedž-a. Za samu izradu je bilo potrebno koristiti lemilicu pa se na taj način zainteresiranima omogućilo da se iskažu u radu s lemilicom i izrade si bedž.

Četvrti dio radionice je rad s mobilnim robotom (mBot-om). MBot ima različite senzore za interakciju s okolinom, pa se njegovim programiranjem mogu izraditi određeni predlošci ponašanja. Može izbjegavati koliziju s predmetima, pratiti linije, ima zvučnu i svjetlosnu signalizaciju te još mnoge druge s nadograđenim senzorima.

Ivan Dejanović, učitelj tehničke kulture

« Ožujak 2024 »