Obilježavanje Dana broja π

Autor: ADELA DEKANIĆ, 16. 3. 2016.

Ove godine, po prvi puta u našoj školi, obilježili smo jedan poseban dan za matematičare, Dan broja π.

Odlučila sam to učiniti s učenicima 7.a i 7.b razreda jer po planu i programu rade cjelinu Kružnica i krug, sati su osmišljeni kao ponavljanje izračunavanja opsega i površine kruga. Cilj ovakve aktivnosti bio je približiti učenicima matematiku, predočiti im dio povijesti matematike i učiniti im sat zanimljivijim.

Kada sam učenicima predložila ovakav način rada vrlo sam ih zainteresirala i gotovo svi su imali želju nešto pripremiti za taj poseban dan, a pripremali smo se gotovo dva tjedna. Nažalost, neki su se učenici razboljeli te nisu uspjeli izvršiti svoje zadatke. Nastavu za 7.a i 7.b sam organizirala, za taj dan, kao nulti i prvi sat, na satima su bili zajedno učenici oba razreda. Učenici su sjeli u klupe koje su bile složene za grupni rad, po četiri učenika.

Prvi sat smo počeli prezentacijom „Kako se u svijetu slavi Dan broja π“, zatim je slijedila prezentacija „Broj π kroz povijest“, a nakon toga odigrali smo kviz čija su pitanja bila vezana za prethodne dvije prezentacije. Pobjednička skupina dobila je čokoladu kao nagradu. Prezentirani su i plakati s formulama u kojima se pojavljuje broj π, povijesni razvoj broja π te broj π napisan s puno decimala.

Posebno bih istaknula učenike koji su se dodatno potrudili za ovu proslavu: Anitu Smolčić i Karlu Tustanovski za prezentaciju, Luku Kovačevića za kviz i kolače, Luciju Šebalj za plakat, te Marka Jandrića i Antonelu Ivankovac za kolače.

Moram li reći koliko se učenicima svidio ovakav malo drugačiji sat?

Da ih bar bude češće!

Anica Imrek, nastavnica matematike