Književni susret s Božidarom Prosenjakom

Autor: MIRELA GRGETIĆ, 11. 11. 2015.

U četvrtak, 5. studenog 2015.godine, održan je književni susret s istaknutim dječjim piscem Božidarom Prosenjakom. Radost susreta s jednim od najznačajnijih imena u hrvatskoj književnosti i dobitnikom nagrada „Grigor Vitez“ i „Ivana Brlić- Mažuranić“ bila je velika. U nastavku pročitajte književnikov osvrt na navedeni susret.

Prigodom gostovanja u Osnovnoj školi „Ivana Brlić-Mažuranić“ Rokovci-Andrijaševci učenici sedmih razreda izveli su kratak scenski program kao uvod u zajedničko druženje i književni susret. Veliko je bilo moje iznenađenje kad sam vidio koliko je duboko i ozbiljno bilo njihovo shvaćanje djela o kojem smo se spremali govoriti.

Naime u svojim susretima s učenicima ponekad se pitam nisu li moje priče koje im govorim za njih prezahtjevne i mogu li ih razumjeti. Zato je za mene njihov scenski uvod bio potvrda da su itekako dorasli razgovoru o vrlo ozbiljnim životnim temama i da su voljni sudjelovati u raspravi o najsloženijim pitanjima i problemima koji ih očekuju u životu. Drugim riječima, oni su sami postavili vrijednosnu ljestvicu tako visoko da sam ostao impresioniran, jer pred sobom sam imao ozbiljne mlade ljude kakvima se mogu ponositi njihovi učitelji, a još više roditelji. To me, naravno, ohrabrilo da i u drugim školama svoj nastup prilagodim ovakvoj djeci koja zaslužuju, ne samo pohvalu, nego i svako poštovanje.

Božidar Prosenjak, književnik