Joseph Haydn: Život i djelo

Autor: Zdenka Pavlovic, 3. 2. 2015.

Uz Mozarta i Beethovena, Joseph Haydn smatra se velikanom „bečke klasike“. Upravo su o ovom austrijskom skladatelju nastavnice njemačkog jezika i glazbene kulture osmislile zajednički sat sa učenicima 8. b i dijelom učenika iz 8. c razreda koji uče njemački jezik. Uvodni dio sata započeo je serenadom J. Haydna koju je na glasoviru odsvirala nastavnica glazbene kulture Tihana Bučanac.

U glavnom dijelu sata nastavnica njemačkog jezika Olga Čičak s učenicima je razgovarala o Austriji, njenim pokrajinama, a naglasak je bio na pokrajini Gradišće u kojoj je živio i djelovao J. Haydn. Kroz razgovor, demonstraciju i izlaganje učenici su proširili znanje o Austriji kao zemlji, usvojili su vokabular i određene fraze, ali i nova znanja i zanimljivosti iz života spomenutog skladatelja.

U završnom dijelu sata, slušajući u pozadini stilizirani ples iz Gradišća, zajedničkom suradnjom nastavnika i učenika nastojalo se smjestiti J. Haydna u povijesno okruženje. Posebno iznenađenje pripremili su učenici koji su se obukli u kostime Josepha Haydna i plemkinje iz 18. stoljeća. Za raskošne kostime i bogato uređene perike bila je zaslužna nastavnica likovne kulture Martina Đerđ. Dok je Haydn pričao o svom skromnom životu, ali bogatim i raznovrsnim opusom, plemkinja nam je približila stil odijevanja i običaje onoga doba.

Ovakvim pristupom i načinom rada bilo je vidljivo da učenici bolje odgovaraju na postavljene zadatke, lakše usvajaju predviđeni sadržaj te razvijaju glasovne sposobnosti i jezične vještine. To je pokazatelj da ovakvim načinom rada učenička znanja činimo trajnijima, a nastavu, koja je usmjerena na učenika, suvremenijom i zanimljivijom.

Adela Dekanić, magistra pedagogije